«اختلال کم توجهی و بیش فعالی» و مسایل قانونی و اجتماعی

مقاله زیر در نشریه طب و تزکیه منتشر شده است و کسانی که مایل‌اند از آن در کارهای علمی خود استفاده کنند، لطفا به اطلاعات زیر جهت ذکر مرجع توجه نمایند:

 

 : طب و تزکیه تابستان 1382; -(49):45-55.

صرامی پوریا,قماشچی فردوس

 

**********************************

 

 بررسی ارتباط «اختلال کم توجهی و بیش فعالی» و مسایل قانونی و اجتماعی

چکیده :

         مقدمه : اختلال کمبود توجه و بیش فعالی احتمالاً شایع ترین اختلال روانپزشکی تشخیص داده نشده در بالغین است که علائم آن عبارتند از : کمبود توجه ، پرتحرکی، بدون فکر  عمل کردن به انگیزه های آنی ،و نوسانات خلق . با توجه به اطلاعاتی که اخیراً بیان می شود ، این اختلال در ابعاد قانونی و اجتماعی می تواند دارای اهمیت باشد . لذا در این مقاله تلاش خواهد شد که از طریق مرور متون ، ابعاد قانونی و اجتماعی این اختلال بررسی گردد .

        روش : در حدود 300عنوان مقاله از نشریات معتبر دنیا از طریق اینترنت بررسی شدند .

          نتایج : براساس اطلاعاتی که در بیشتر مطالعات بدست آمده است این اختلال در صورت عدم درمان نقش مؤثری در اعتیاد به مواد مخدر ، الکل ، سیگار ، ارتکاب جرائم جنسی ، مشکلات تحصیلی ، شغلی ، اجتماعی ، حوادث رانندگی،و بزهکاری دارد ،و در صوت درمان اختلال، این عوارض قابل پیشگیری و درمان هستند .

         نتیجه : نظر به مطالعاتی که در خارج از ایران انجام شده است و همگی دلالت بر اهمیت قانونی و اجتماعی این اختلال دارند ، لذا ضروری است که در ایران به این بحث توجه بیشتری شده و مطالعاتی پیرامون جنبه های مختلف این اختلال انجام شود .

 

مقدمه:

اصطلاح ‹‹ اختلال کمبود توجه و بیش فعالی ›› ترجمه عبارت:

               "Attention Deficit Hyperactivity Disorder"

می باشد که در ادامه این مقاله ، به اختصار ADHD  نامیده می شود ، ویا ممکن است از افراد مبتلا تحت عنوان افراد بیش فعال یاد شود .

         ADHD  باشیوع 3 تا 5  % شایع ترین اختلال روانپزشکی دردوران بچگی است.(28،25) اخیراً بر خلاف آنچه که قبلاً تصور می شد ، اعتقاد براین است که این اختلال در بیشتر موارد با افزایش سن برطرف نمی شود و علائم در 85% افراد مبتلا تا نوجوانی و در 50تا 70درصد موارد تا بزرگسالی هم ادامه می یابند .(73،28)لذا احتمالاً شایعترین اختلال روانپزشکی مزمن که در بالغین  داده نمی شود،ADHDمی باشد .(71)

         مشکلاتی که به طور مستقیم از این اختلال ناشی می شوند عبارتند از : راحت پرت شدن حواس ، پرتحرکی ، بی نظمی، تکانشی بودن ( بدون فکر عمل کردن به انگیزه های آنی ) ، ونوسانهای خلق.(71،61،40) در نتیجه این خصوصیات ( اگرADHD به موقع تشخیص داده نشود و درمان نگردد ) مشکلات و مسائل متعدد دیگری برای فرد بیش فعال ایجاد می گردد .(40) در ادامه این نوشتار به بحث در مورد پاره‌ای از مشکلات ناشی از ADHD می پردازیم که حائز اهمیت قانونی و اجتماعی می‌باشند .

 

 

روش :

         این مقاله از طریق مرور و بررسی حـدود 300 عنوان مقاله از نشریات علمی  معتبر  تهیه شده است . شیوه دسترسی به این مقاله از طریق اینترنت بوده است . برای جستجو، از کلمات کلیدی مرتبط با مسائل قانونی و اجتماعی به همراه کلمه ADHD به طور همزمان استفاده شد .

 

نتایج :

 ADHDو مواد مخدر

در پاره ای از مطالعات افرادی که معتاد به مواد مخدر بودند بررسی شدند و دیده شد که در حدود 10 الی 50 درصد آنها مبتلا به ADHDمی باشند .(48،38،36،30،23) در مطالعات دیگر افرادمبتلا به ADHD با افراد عادی مقایسه شدند و دیده شد که در افراد مبتلا بهADHD احتمال ابتلا به مواد مخدر دوبرابر بیشتر و احتمال اینکه به مقدار زیاد از مواد مخدر استفاده کنند ، چهار تا پنج برابر بیشتر می باشد.(72،66،58،49،43،37،8،7) همچنین در مقایسه با افراد عادی ، دوره بهبودی از مواد مخدر در افراد مبتلا به ADHDبیشتر طول می کشد(72) و سن شروع اعتیاد در افراد مبتلا به ADHD پایین‌تر می‌باشد.(66،13،11) ADHDاحتمال ابتلا به مواد مخدر را در هر دو جنس افزایش می دهد ، اما این احتمال در پسرها از دخترها کمی بیشتر است.(16) همچنین در والدینی که خودشان مبتلا به مواد مخدر باشند ، احتمال ابتلا در فرزندانشان  بیشتر می شود.(47) در ضمن اگر همراه ADHDسایر اختلالات روانپزشکی  مخصوصاً اختلال سلوک (Conduct  Disorder ) وجود داشته باشد ، باز هم احتمال ابتلا به مواد مخدر بیشتر می گردد.(7) همچنین مطالعات نشان داده اند که احتمال ابتلا به مواد مخدر در اعضای خانواده ( برادر و خواهرهای ) افراد مبتلا به ADHD، بیشتر از دیگران می باشد .(43)

 

ADHD و مشروبات الکلی

         مطالعات نشان داده اند که شیوعADHDدر جوانانی که به دلیل ابتلا به الکل در مراکز نگهداری بوده‌‌اند در حدود 50 درصد گزارش شده است .(23) وبه طور کلی ، علائم ADHD در افراد مبتلا به الکل بیشتر از دیگران دیده می شود .(53) همچنین در خانواده افراد مبتلا به ADHD نیز ابتلا به الکل بیشتر از دیگران بوده است .(46) مساله ای که به طور خاص اهمیت دارد ، استفاده مادران از الکل می باشد . از طرفی در مادرانی که در دوره حاملگی از الکل استفاده می کرده اند ، احتمال ابتلا  فرزندانشان به ADHD بیشتر می شود  و از طرف دیگر مشخص شده است در مادران مبتلا به ADHD احتمال وجود سابقة مصرف الکل در خانواده‌شان بیشتر از دیگران می باشد .(69)

به طور کلی در والدینی که فرزندانشان مبتلا به ADHD هستند، مصرف الکل بیشتر از دیگران است .(52)

 

 

ADHD و سیگار

         مطالعات نشان داده اند احتمال بیشتری وجود دارد که پسرهای مبتلا به ADHD در سن پایین تری به سیگار کشیدن منظم عادت کنند .(57) در خواهر و برادرهای افراد مبتلا به ADHD نیز احتمال اینکه در سن کمتری شروع به سیگار کنند بیشتر  می باشد .(45) همچنین به نظر می رسد که ADHDباعث می شود که ترک سیگار مشکل‌تر شود .(14)

/ 2 نظر / 153 بازدید
مهدی

سلام آقای دکتر اگه ممکنه آدرس مطب تون رو بزارین من فکر میکنم بیشتر علائم ADHD رو دارم میخوام مطمئن شم

فرهاد

باسلام خدمت شما. ضمن تشکر از اطلاعات خوب شما باید بعرض برسانم که من حدود 90 درصد علائم ذکر شده رو دارم و در حال حاضر 31 سال سن دارم و خوب توجه کردم دیدم که بسیاری از این علائم از کودکی همراه من بوده است و با اینکه ندانسته بسیار تلاش در کنترل این علائم کردم ولی بدلیل ناکامیهای پی در پی که محصول همین بیماری بوده و عدم توجه والدینم به افسردگی مزمن مبتلا شده ام حال با توجه به اینکه در حال حاضر متاهل هستم برای رفع این مشکل و پیشرفت بیشتر مرا راهنمایی کنید. از لطف شما سپاسگزارم.